Гете писав: «Свідомість своєю недосконалістю наближає до ідеалу». Саме бажання змінити себе, говорить про незадоволеність собою. Крім усвідомлення своїх недоліків для удосконалення потрібна віра в себе і готовність змінитися. Без сміливості людина не зробить кроку до оцінки того, які саме складові її особистості не дають досягти бажаного результату в житті.

Будівництво свого життя і пошук його сенсу відбуваються більш успішно при достатній впевненості в собі. Невпевненість, занижена самооцінка є частинами причини неблагополуччя в міжособистісних стосунках, внутрішньому дискомфорту, багатьох психічних і тілесних розладах.

Що дозволяє зміцнити віру у себе? Які можуть бути поради для підвищення впевненості?

1. Не будьте надмірно критичні до людей: ні в словах, ні в думках. Усуваючись від цієї звички, ви поступово перестанете турбуватися з приводу критики на свою адресу. Вчіться бачити в людях їх плюси і говорити їм про їх сильні сторони.

2. Не зациклюйтеся на своїх недоліках. Будьте впевнені, що багато хто не помічає, або не звертає увагу на недоліки і враховує їх, як вашу індивідуальну особливість. Немає людей без недоліків або яких-небудь, хоча б маленьких «щербинок».

3. Нерідко невпевненість викликає спрямовану на нас агресивну поведінку. Не поспішайте шукати агресивність у власному поводженні, в ваших словах і вчинках. Цілком можливо, агресивні дії або наміри іншої людини – це спосіб подолати свою неповноцінність, замкнутість. Наприклад, багато людей не здатні встановити рівні, нормальні відносини з оточенням, відчувають скутість в спілкуванні, переживають залежність і навіть страх перед іншими, для подолання власної невпевненості не можуть найти адекватних способів спілкування і поводження.  

4. Частіше відчувайте стабільність під йогами. Ви забуваєте, що маєте тверду опору під ногами, а ваше становище принципово протилежне положенню людини, яка тоне

5. Звикайте тримати спину прямою, плечі розправленими, підборіддя піднесеним. Без цього вашій впевненості важко існувати. Якщо сумніваєтеся в тому, що це важливо, проведіть експеримент – спробуйте протягом деякого часу не піднімати очей від підлоги, і ви побачите, що не пізніше як через півгодини у вас з’являться ознаки депресії.

6. У відповідальні хвилини не забувайте стежити за диханням – воно має бути регулярним, досить глибоким, з повним видихом.

7. Слідкуйте за своїм одягом. Досить того, щоб ви відчували себе «не гірше за всіх» і були спокійні, що він вас не підведе. Якщо у вашому образі щось вам не подобається, то це потрібно виправити і затратити на виправлення стільки сил і часу, скільки буде потрібно.