(притча)

Колись давно жив собі цар. І був такий злий, що всі називали його Злющим. Народ молив Бога, щоб правитель скоріше помер, а його місце посів би хтось добріший.

Якось цар наказав усім прийти в палац. Люди тремтіли від страху, не знаючи, що він іще вигадав. Коли всі зібралися, цар звівся і сказав: – я знаю, що заподіяв вам багато шкоди, мої піддані, і тому ви мене не любите. Але відтепер обіцяю бути добрим. Житиму з моїм народом у мирі та злагоді!

І став добрим, як і переконував. Поставив у кожне місто, у кожне селище нових намісників, які дбали про потреби простого люду. Звелів налагодити дороги, навести мости, зменшити податки, а, проводячи суд, вислуховував обидві сторони, не схиляючись на бік багатого і сильного, як робив раніше.

Усі стали любити царя і захоплюватися ним. Зрештою один із придворних набрався духу і спитав: – о, вельможний царю! Скажи нам, будь ласка, чому раніше ти був таким злим, а зараз став таким добрим? Що змусило тебе так різко змінитися?

Той відповів: – запитання твоє – розумне, і я відповім. Ішов я якось лісом, і побачив, як пес женеться за лисицею. Спіймав він свою жертву, вчепився їй у ногу і рвав зубами, аж доки не відгриз. Лисиця вила від болю. Так і лишилася кульгавою до кінця свого недовгого життя. А собака повернувся в село. Тим часом їхав по дорозі вершник. Побачив він лютого пса, заляпаного кров’ю, кинув у нього каменюкою і зламав йому хребта. Відповз пес на узбіччя, а вершник чимдуж припустив далі, безжально підострожуючи коня і незважаючи на те, що дорога була нерівна і кам’яниста. Раптом кінь перечепився і, падаючи, скинув вершника. Той відлетів убік і зламав ногу. Побачивши все це, сказав я собі: «Бог кожному справедливо відповідає. На добро відповідає добром, на зло – злом».

Заповіді Матері Терези

Люди бувають нерозумними, нелогічними й егоїстичними – і все ж люби їх!

Коли ти робиш добро, то люди звинуватять тебе у прихованій особистій користі і самолюбстві – і все ж виявляй доброту!

Якщо ти досяг успіху, то може з’явитися багато фальшивих друзів і справжніх ворогів – і все ж прагни успіху!

Якщо ти чесний і відвертий, то люди обманюватимуть тебе – і все ж будь чесним і відвертим!

Те, що ти будував роками, може бути зруйноване в одну мить – і все ж будуй!

Люди потребують допомоги, але вони згодом дорікатимуть тобі за неї – і все ж допомагай!

Якщо ти досягнув безмежного щастя, тобі заздритимуть – і все ж будь щасливим!

Добро, яке ти зробив сьогодні, люди завтра забудуть – і все ж твори добро!

Ділись найкращим, що в тебе є. Цього ніколи не буде достатньо – і все ж ділись!