Втома – це зниження активності, працездатності – закономірний підсумок будь тривалої активності, якщо вона настає, то людина втрачає витривалість, позбавляється можливості переживати радість досягнення, задоволення від подолання життєвих перешкод.

Ознаки перевтоми.

  1. Перевтома не знімається за той же час, що і стомлення. Нічного сну недостатньо для відновлення сил, з самого ранку відчувається млявість, розбитість.
  2. Погіршення сну: довге засипання, передчасне пробудження. Сон не дає вранці відчуття свіжості, зберігається деяка сонливість. Знижений, тривожний настрій, дратівливість, хвилювання незадоволеності життєвою ситуацією.
  3. Пропадає бажання вчитися, з’являється байдужість до справ, які раніше були цікаві.
  4. Труднощі зосередження на виконанні справ.
  5. Головний біль.

Перевтома вимагає тривалого повноцінного відпочинку, уваги до здоров’я, придбання деяких навичок саморегуляції.

Профілактика перевтоми

Почуття є частиною нашого ставлення до оточення, до подій, до всього світу. Ці відношення ми певною мірою можемо направляти розумом – можемо створювати у себе настрій, який або зціляє, або руйнує душу.

Для більш ефективного переривання шлейфу негативних емоцій корисно розробити власний ритуал, що допомагає залишити «погані емоції». Проробити дихальні або фізичні вправи, помолитися, не поспішаючи випити чаю, дивитися на вогник свічі, заспівати улюблену пісню, прийняти душ або омити передпліччя і киcті рук холодною водою, переодягнутися, переставити певні речі. Необхідно приділяти основну увагу зниженню навантаження.

Коли є можливість під час перерви у навчанні закрити очі, то її неодмінно потрібно використовувати. Якщо ваша робота пов’язана з постійною напругою зору, частіше надягайте окуляри з затемненим склом, перебуваючи поза приміщеннями, – не тільки при яскравому сонячному світлі. Дуже шкідливо для сітківки ока різке збільшення яскравості світла.

Щоб зняти стомлення очей, спробуйте такі вправи .

  • Сядьте зручно і розслабте на кілька хвилин м’язи шиї і плечей. Без напруги закрийте очі, прислухайтеся до свого дихання. Подушечками вказівного і середнього пальців легкими рухами натискайте на внутрішні куточки очей.
  • Закрийте очі і масажуйте їх круговими рухами пальців: верхню повіку – від носа до зовнішнього краю ока, нижню повіку – від зовнішнього краю до носа, потім навпаки. Вправу робіть протягом хвилини.

Майже третину кисню, що надходить в організм, споживає мозок. Він дуже чутливий до нестачі кисню. В основі зниження відповідної працездатності лежить погіршення кровообігу мозку і стомлення нервових клітин в результаті браку кисню. Ніяка кількість кави або чаю не допоможе подолати таке стомлення. Відновлюють працездатність тільки свіже повітря і фізичні вправи.

Спробуйте подолати власну перевтому, адже це не так складно: прогуляйтеся в парку, дихаючи свіжим повітрям, «нагодуйте» організм свіжими фруктами або смачними, поживними фрешами, намагайтесь більше виділити часу на сон, спробуйте поспілкуватися з компанією близьких друзів і провести гарно вільний час з ними і тоді перевтому як рукою зніме.

В.Л. Ситников, Л.В Куликов. Психогігієна особистості. Питання психологічної стійкості і психопрофілактики: Навчальний посібник. – СПб .: Пітер, 2004. – 464 с.