“ДИТЯЧА АГРЕСІЯ ТА ЇЇ ПОПЕРЕДЖЕННЯ”

Агресивна поведінка – один з яскравих показників соціальної дезадаптованості дитини. Елементарні показники агресії можна спостерігати в дітей уже в молодшому віці: більшість мам не дивується, коли дитина вередує, б’ється, кусається. Ця поведінка неприємна оточенню. В результатів соціалізації дитина вчиться контролювати свої агресивні імпульси, що необхідні для життя в суспільстві. У деяких дітей агресія лишається не перебореною і знаходить вихід у фізичному насиллі.

Ніні вивчено умови виховання, що сприяють виникненню і закріпленню агресивних ознак. На моральні цінності дитини суттєво впливає турбота, яку дитина отримала від дорослих у дитинстві, емоційний розвиток взаємин між дитиною і дорослими в перші роки життя. Ці факти  визначають формування у дитини потреби в емоційних контактах з іншими людьми, розвитку в неї здібностей до співпереживання.

У суспільстві, де батьки відгукуються на потреби дитини, простежується низький рівень злочинності. Адже обмеження емоційного спілкування й активної уваги з боку близьких дорослих приводить до появи у дитини тривожності. Варто вчитися слухати своїх дітей, а вони будуть приходити до вас і розповідати, що прочитали, побачили, почули, щоб заслужити на вашу повагу.

Великий вплив на підвищення агресивності мають засоби масової інформації. Вплив жорстокості, що виникає на екранах телевізорів і відео, дуже розтягнутий у часі. Діти більш чутливі до негативного впливу засобів масової інформації, оскільки вони, сприймають негативну поведінку, як взірець.

Найбільший вплив на формування агресивної поведінки дітей має реальна поведінка батьків, сімейне насилля, поведінка незнайомих дорослих.

Правила для батьків:

1. Встановлення меж дозволеності.

2. Чіткі рамки допустимої поведінки дитини повинні базуватися на фундаменті сердечності.

3. Встановлені межі повинні відповідати віку й не повинні вступати в протиріччя з потребами дитини.

4. Встановлюйте межі, які дають можливість маленьких перемог.

5. Всі правила, вимоги, обмеження і заборони повинні бути погоджені з батьками й тими, хто бере участь у вихованні дитини.

6. «Наслідки повинні випливати безпосередньо з поганої поведінки».

Дорослим необхідно керуватися правилом: дитина повинна чітко розуміти, що за насиллям слід очікувати миттєвого, справедливого і неминучого покарання. Це зупинить дитину від хибних вчинків. Якщо покарання неадекватне, воно приносить лише шкоду.

Джерело інформування – журнал «Психолог».