Адаптація – це процес пристосування до нових умов навколишнього середовища, нового способу життя, нового місця проживання. В нашому випадку йдеться про навчальну адаптацію та влиття в новий навчальний колектив.

Адаптація майже завжди несе за собою негативні емоції: хвилювання, страх, гнів. Дитина боїться незнайомої ситуації, зустрічі з керівниками і новими дітьми, а головне для дошкільного молодшого віку – що батьки забудуть її, пішовши на роботу.

Процес пристосування несе за собою домінуюче негативне, але й позитивне враження. В перші дні чи тижні дитина в навчальному позашкільному закладі, є пригніченою, наляканою, із зазвичай веселої вона перетворюється на похмуру, сумну, боязку, небагатослівну, проявляється зниження комунікабельної і пізнавальної сфери.

Як саме пришвидшити адаптацію дитини до позашкільного навчального закладу?

1. Розказати дитині про нову стратегію поведінки.

Пояснити, що варто слухатися керівника, виконувати завдання.

2. Познайомити дитину з новими умовами.

3. Обмежити кількість виконання домашньої роботи.

У час, коли проходить адаптація дитини, потрібно тимчасово обмежити вдома кількість заборон, адже малюк і так постійно з ними стикається, коли знаходиться під наглядом педагогів. Дозвольте побігати, пограти з улюбленими іграшками, трохи побавитися.

4. Розвивайте пізнавальну сферу.

Розкажіть, що вже скоро малюк сам зможе прочитати улюблену казку або підписати листівку бабусі, дізнається багато нового про виготовлення повітряних зміїв, машинок чи кораблів. Заняття повинні бути цікавими та захоплюючими для дитини.

5. У всьому підтримуйте дитину.

Варто ділити з дитиною її перші труднощі, які так чи інакше з’являються під час адаптації. Хваліть перші досягнення дитини, її наробки та успіхи.

6. Проводьте більше часу з дитиною.

Варто проводити з дитиною більше часу не лише супроводжуючи на гуртки, чи до школи, але й прогулюючись по парку, дивлячись цікавий і захопливий фільм. У вихідні підіть в цирк, в театр або на виставку, а в будні намагайтеся проявляти якомога більше ласки і турботи.

Адаптація дитини завжди пов’язана зі стресом і додатковим навантаженням на психіку, щоб малюку було простіше пережити період звикання до змін у його житті, не варто підбирати заспокійливі засоби дитині, краще за все заварювати смачні чаї, додаючи до них шматочок лимона та листочок м’яти або меліси.