КРУГЛИЙ СТІЛ «УРОКИ ГОЛОДОМОРУ І СУЧАСНА УКРАЇНА»

З нагоди вшанування пам’яті жертв Голодомору в інформаційно-технічному (кер. гуртків Ковальчук Н.В., Михальчук І.С.), предметно-технічному (кер. гуртка Калугіна І.М.) та художньо-технічному (Юрчинська Г.М., Снітко Р.Л.) відділах відбулося засідання круглого столу «Уроки Голодомору і сучасна Україна».

З інформаційним повідомленням «Голодомор в Україні – геноцид українського народу» виступила культорганізатор Лукащук К.А.

Учасники масового заходу переглянули документальні фільми, присвячені Голодомору 1932-1933 років, а саме «Україна. Забута історія – Голодомор. Влада варта смерті», реж. А. Романді.

Ковальчук Н.В. та Михальчук І.С. висвітлили питання: «Причини  організації Голодомору», розповіли про кількість загиблих у той трагічний час та наголосили на правовій його оцінці. Жахом Голодомору була надзвичайно велика смертність серед дітей. У багатьох районах України у вересні 1933 року за шкільні парти не сіли близько двох третин учнів. Ученими Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України імені М. Птухи для Гарвардського університету створена карта втрат УСРР у Голодоморі. За даними вчених, найбільше постраждали лісостепові регіони України із давніми козацькими традиціями – Полтавщина, Черкащина, Кіровоградщина, Київщина. У цих регіонах в окремих районах упродовж 1933 року вимерло понад половину населення.  Смертність перевищувала середній рівень у 8–9 і більше разів. У нинішніх Вінницькій, Одеській, Дніпропетровській областях рівень смертності був вищим у 5-6 разів, у Донецькій і Луганській області – у 3-4 рази.

У обговоренні питань круглого столу активну участь взяли вихованці гуртків Центру. Виступи школярів стосувались основних етапів розгортання злочину Голодомору як Геноциду.

Калугіна І.М. запросила учасників круглого столу до обговорення питання Геноциду українців у відповідності з конвенцією ООН 1948 року.

Снітко Р.Л. та Юрчинська Г.М. наголосили, що минуле не належить нікому зокрема. Воно – надбання нинішніх і майбутніх поколінь, бо саме їм належить винести з нього всі найсерйозніші уроки, щоб подібні людські трагедії не повторилися. Ніде і ніколи!

«Україна пам’ятає, світ визнає, але від того минуле не змінити… Ми повинні пам’ятати свою історію, щоб не повторити в майбутньому помилок».

Під час роботи круглого столу було показано процес великого зламу 1928 р., здійсненого більшовиками в Україні – довгий період психічного, соціального, фізичного насильства, що тривав протягом чотирьох років та апогей – Голодомор-геноцид 1932-33 років.

Загалом учасники круглого столу дійшли думки, що тема Голодомору має багато аспектів, які потребують пам’яті та обговорення.

Голод став зброєю масового біологічного знищення українців. Він на довгі десятиліття порушив природний генетичний фонд, призвів до морально-психологічних змін у свідомості нації. Наслідком злочину геноциду також стало руйнування традиційного українського устрою життя. Українцям як етносу було завдано смертельної рани. 1933 рік став для України часом національної катастрофи, наслідки якої відчуваємо і понині.

Радянська влада злочинно замовчувала факт голоду. Жодної офіційної згадки про цю жахливу трагедію не було зроблено. Офіційно голоду не було. Навіть такого слова в офіційних документах не вживалося. Масові смертність і опухання у владних документах називали – «продовольчими труднощами».

З особливою силою правда про Голодомор зазвучала в незалежній Україні після 1991 року. З того часу українські історики провели величезну роботу, результатом якої стали тисячі великих і малих досліджень, присвячених Голодомору.

2009 року Служба безпеки України порушила кримінальну справу щодо голоду в Україні за ознаками злочину геноциду. У січні 2010-го Апеляційний суд міста Києва, розглянувши матеріали справи, визнав, що в 1932–1933 роках в Україні Й.Сталіним та його підручними було вчинено злочин геноциду.

2015 року Верховна Рада України спеціальним актом засудила комуністичний тоталітарний режим, поруч із нацистським, а наступним законом відкрила повний доступ до архівних матеріалів радянських каральних органів, аби минуле, зокрема історія Голодомору, більше ніколи не ставали об’єктом цензури та маніпуляцій.

Загалом учасники круглого столу дійшли думки, що тема Голодомору має багато аспектів, які потребують пам’яті та обговорення.

323

Додати коментар