Кожен з батьків колись був дитиною здобував знання, уміння і навички в навчальному закладі, тому батьки не з чуток знають, що таке конфлікти всередині групи однолітків. Навіть якщо дорослий, будучи дитиною, не брав участь в конфлікті активно, а тільки був спостерігачем цього конфлікту, все одно переживання були досить великі і впоратися з ними було непросто. Саме тому, коли батько дізнається, що у дитини  конфлікт в навчальному закладі, то в душі виникає буря почуттів і переживань. Іноді це страх і нерозуміння, іноді це злість і бажання всіх покарати. Як же діяти правильно, так щоб допомогти дитині, а не нашкодити?

Коріння конфліктів в навчальному закладі – в сім’ї

Конфлікти можуть бути дуже різними, це може бути конфлікт з педагогом або з дітьми, дитина в конфлікті може бути надмірно агресивною або, навпаки, відчувати себе жертвою ситуації. Однак коріння всіх проблем дитини завжди будуть лежати у сімейних відносинах. Батьки можуть  заперечити: як же так, у нас в родині все добре, ми любимо свою дитину, і ось вона іде на навчання, і в неї починається конфлікт, хіба не винен в цьому навчальний заклад?

Безумовно, навчальний заклад несе частину своєї відповідальності за те, що відбувається, однак варто зверну  увагу на те, що не у 100% дітей в одних і тих же умовах виникають конфлікти. Залежить це насамперед від того, наскільки дитина вміє адаптуватися до нових умов, наскільки у дитини досить внутрішнього ресурсу для того, щоб не руйнуватися від стресу, а навпаки тренуватися і ставати сильнішими, тобто збагачувати свій досвід з подолання важких ситуацій.

Отже, якщо у вашої дитини конфлікт в навчальному закладі, перш за все зверніть увагу на те, що відбувається у вас вдома. Якщо вам вдасться зрозуміти, яка домашня ситуація може травмувати дитину, і по можливості змінити її, то конфлікти  припиняться.

Втручання батьків

Чи варто йти батькам в навчальний заклад? Звичайно, варто. У будь-якому випадку важливо з’ясувати, що відбувається, вислухати різні точки зору і по можливості захистити дитину. Пам’ятайте, що в такій ситуації батькам складно зберігати нейтральну позицію. Адже, вони колись були учнями, і тому фігура педагога часто сприймається  неадекватно. Однак, задача батьків розібратися з тим, що відбувається в навчальному закладі. Важливо дізнатися позицію дітей, замішаних у конфлікті, і позицію педагога, можливо, позицію психолога. Це допоможе батькам скласти найбільш адекватну картину того, що відбувається.

Якщо батьки помічають, що дитина розповідає про проблему зовсім не так, як говорять про це інші діти і педагоги, не треба поспішати звинувачувати когось у брехні, цілком імовірно, що кожен з учасників конфлікту бачить ситуацію по-своєму. Немає сенсу виводити когось на чисту воду.

Як правильно допомагати

Розмовляючи зі своєю дитиною, варто пам’ятати, що рекомендації батьків про те, як треба чинити в тій чи іншій ситуації, дитина не зможе використовувати, тому що в ситуації конфлікту кожен діє так, як відчуває. Тому набагато корисніше поговорити про почуття дитини. Якщо вчинки дорослі схильні розцінювати як правильні чи неправильні, то почуття не можуть бути неправильними. Почуття – це те, що в даний момент переживає людина, це наша реальність, наше буття. Тому якщо можна розділити з дитиною її почуття, то це дуже їй допоможете, вона відчує, що її батьки розуміють, отримає підтримку, а отже, у неї з’явиться ресурс на те, щоб справлятися з подібними ситуаціями.

Дітям також допомагає, коли ми, дорослі, ділимося з ними своїми дитячими труднощами. Якщо дитині  розповісте, що у такому ж віці у батьків теж був якийсь конфлікт або складності у взаєминах, то це допоможе дитині відчути, що вона не одна така «неправильна», що конфліктні ситуації трапляються і з іншими дітьми, і, навіть, з її батьками. Те, що дорослий пройшли через це, дасть дитині впевненість у тому, що і вона впорається з цією непростою ситуацією.

Важливо пам’ятати, що досвід вирішення конфліктів дуже корисний і в майбутньому обов’язково стане в нагоді кожній дитині. Тому немає сенсу берегти дітей від конфліктів, важливіше навчити їх вирішувати ці конфлікти.